Kısabiara İçerik Ajansı > Teknoloji > Google olmadan yaşamak, gizliliğinize saygı duymak

Kişisel gizliliğiniz sizin için ne anlam ifade ediyor ve ne kadar önemli bilemiyorum ancak benim için 5 yıldız önem arz eden bir konu. Neden beni bir şirket benden iyi tanısın ve bana istediğini yapabilsin. Evet hangi şirket hakkında konuştuğumu gayet iyi biliyorsunuz, Google…

Kişisel gizlilikten ziyade insanlar zannediyorki Google, sadece alakalı reklam gösterimi yapmak için data tutuyor. Ama maalesef öyle değil Google geçen yıl yayınladığı şeffaflık raporunda belirttiği gibi 100.000’den fazla kişisel veriyi devletlerle ve şirketlerle paylaştı. https://transparencyreport.google.com/user-data/overview?metric=users_accounts  

Google’da tutulan kişisel verilerinizi indirebilir ve inceleyebilirsiniz, bakın ve görün Google sizin hakkınızda neler biliyor.  https://takeout.google.com/settings/takeout?pli=1

Ben bu içeriğimde size Google olmadan nasıl yaşarsınız onu anlatmak istedim ve tabi Google servislerine ek alternatiflerde sunmak istiyorum.

Google Arama -> DuckDuckGo (ücretsiz)
En kolay olanıyla başlayalım! DuckDuckGo’ya geçmek, aramalarınızı yalnızca gizli tutmakla kalmaz aynı zamanda bir filtre balonuna takılmadığınızı bilirsiniz.

Gmail, Takvim ve Kişiler -> FastMail (ücretsiz)

Tüm cihazlarda takvim ve kişiler desteği de içeren bağımsız ve ücretsiz bir hizmet olan FastMail.

YouTube -> Vimeo (ücretli ve ücretsiz seçenekler)

Yalnızca YouTube kullansanız dahi içeriye milyonlarca veri sağlamış olursunuz ve artık şirket sizin zevkleriniz ve renkleriniz hakkında herşeyi bilir.

 

Google Haritalar -> Apple Haritalar (ücretsiz)

Apple size daha şeffaf yaklaşır, evet Google’dan pek bir farkı yok ama en azından aynı şirkete veri sağlamazsınız.

Google Drive -> Resilio Sync (ücretli ve ücretsiz seçenekler)

Benimde şahsen kullandığım bir platformdur ve gizliliğe verdiği önemi takdir ediyorum. Resillio Sync size özel dosya depolama, yedekleme ve dosya paylaşımı imkanı sunar. Eğer burada devlet dosyası saklamak istiyorsanız saklayabilirsiniz kimse bu dosyalara erişemez.

Google Chrome -> Safari (ücretsiz), Firefox (ücretsiz)

Zaten bu tarayıcılar hakkında pek bir yorum yapmaya gerek duymuyorum çok büyük ihtimalle her iki tarayıcıyıda biliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi Google’dan uzak durmak aslında o kadar da zor bir durum değil. İnternetin şeffaf ve güvenilir bir yer olacağı günleri hayal ederek yaşamanın sevinci içerisindeyim. Hepinize mutlu sabahlar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir