Kısabiara İçerik Ajansı > İçerik Pazarlama > İçerik Pazarlama Nedir? İçerik Pazarlama Ne İşe Yarar?

İçerik Pazarlama nedir? İçerik Pazarlama ne işe yarar?

İçerik Pazarlama son günlerin, son ayların popüler kavramlarından bir tanesidir. İçinde yaşadığımız çağın bilgi çağı olduğunu kabul edersek eğer, web sitemizin içeriği sadece ürünlerimiz ve hizmetlerimizin kısa açıklamaları olamaz. Artık bir ürün ve ürün grubunu siteye koymakla iş bitmiyor, evet satabilirseniz olur ama maalesef satamıyorsunuz. Bu içerikle birlikte içerik pazarlama nedir ve içerik pazarlama nasıl yapılır ve içerik pazarlama ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını buluyor olacağız.

İnternet sitenizi bilgiyle desteklemek gerekiyor, bilgi için ise sadece ürünü veya hizmetinizi anlatmanız yeterli olmuyor. İnternette farklı mecralarda, farklı sitelerde, farklı bloglarda, kendi sayfanız içerisinde, sosyal medyada işiniz ile alakalı ve sektörünüz ile alakalı güncel bilgiler ve eğlenceli içerikler paylaşmanız gerekir.

Konunuzun detaylarına inmelisiniz, bu detaylardan bahsederken sıkıcı içeriklerle ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizi bunaltmamalısınız. Siz ne kadar hizmetleriniz ile alakalı detaylı ve özenli hazırlanmış içerikler paylaşırsanız ziyaretçileriniz, müşterileriniz, arama motorları ve sosyal medya platformları size bir o kadar daha ziyaretçi gönderecektir.

Bu ziyaretçiler ise doygun ve eğlenceli içeriklere geldikleri için sizden hizmet veya ürün alma süreçleri o kadar kolay olacaktır. Potansiyel müşteri bir e-ticaret sitesine girdiği zaman ürünün fiyatına, fotoğraflarına, açıklama kısmına ve yorumlara bakmaktadır. Evet bu kısımlar alışveriş sürecini hızlandırmak ve satış yapabilmek için iyi bir hamledir ama her potansiyel müşteri sadece bu detaylara aldanıp sizden alışveriş yapmaz.

Önce güvendiği, sevdiği ve daha ucuz olan sayfaları arar, sonra ürün hakkında yazılmış şikayetleri, blog içeriklerini ve varsa video içerikleri inceler. Potansiyel müşterilerinizi psikolojik olarak tatmin etmeniz gerekmektedir. Tam bu esnada size Kısabiara İçerik Ajansı yardımcı olabilir.

Şimdiye kadar alışveriş sürecini artırmakta fayda sağladığımız 39 e-ticaret sitesi, 22 hizmet sitesi, 179 blog ve haber sitesi ile insanları alışveriş yapmaya zorlayacak hiçbir işlem yapmadık. Örneğin mobilya e-ticaret sitesi için “Ayın mobilya tasarımı”, kitap e-ticaret sitesi için “Günün en güzel kitabı” başlıklarında içerikler oluşturduk.

Oluşturduğumuz her içeriğin bir stratejisi bir amacı vardı. Bir içeriğin öncelikli amacı müşterileri psikolojik olarak tatmin etmek, ürünü ve markayı sevdirmektir. İçerik Pazarlaması asla ama asla üründen bizzat bahsedilen bir pazarlama kolu değildir. Türkiye’de bu kavram yüzlerce hatta binlerce insan tarafından “Ürünü ön plana çıkarma” olarak bilinmektedir. Ama hayır asla böyle birşey değildir İçerik Pazarlama.

Eğer içerik pazarlaması konusunda uzun yıllar eğitim almadıysanız ve yıllara dayanan bir tecrübeniz yok ise, bu kavramı hemen ürünü ön plana çıkarma olarak algılayabilirsiniz. Bu algıyı kırmak ise bizim görevimizdir.

İçerik Pazarlama nedir diye soracak olursanız eğer kısaca anlatayım:

İçerik pazarlama potansiyel müşterileri bilinçlendirme, bilgilendirme ve markaya yatkınlık oluşturma sürecidir. Bu süreç kısa süre içerisinde yönetilip başarıya ulaştırılamaz. İçerik pazarlama size kısa vade de asla fayda sağlamaz. İçerik pazarlaması, markanıza karşı olan algıyı kırıp, sevgi ve güven dolu algı yaratmanın ihtiyaç olmasına karşılık ortaya çıkmıştır.

Eğer sizinde marka algısına, marka bilinirliği ve marka güvenine ihtiyacınız var ise, müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi eğlendirmeye hatta neşesine neşe katmanız gerekir. En basit örneği insanlar neden Facebook, İnstagram, YouTube ve benzeri sitelerden çıkmıyor. Çünkü insanlar bu sitelerin içerisinde eğleniyorlar, ilgi alanları ile alakalı paylaşımlar yapılıyor.

Bize başvurun markanıza yenilik katalım, markanız üzerinde oluşmuş olguyu kıralım ve yerine daha sağlam daha güvenilir daha sevgi dolu olgu oluşturalım. Buna hepimizin ihtiyacı var. Güvenmeye, sevmeye hepimizin ihtiyacı var. İnsanlar sırf ucuz diye sizden sipariş vermez. Önce güvenmek ister, hakkınızda yazılar okumak ister, siz kimsiniz ve markanızın karakteri nedir bilmek ister. Bunları vermeden asla marka olamazsınız.

Kısabiara İçerik Ajansı markalar için yeni olgu yaratmak, işletmeleri ise marka yapmak istiyor. Peki siz ne istiyorsunuz? Kararınızı verin ve hemen adımınızı atın çünkü rakipleriniz beklemiyor, rakipleriniz hep çalışıyor.

İçerik Pazarlamasını Barış Özcan’dan dinleyin. Kendisi uzun yıllar Adobe’de çalışmış ve İçerik Pazarlamaya yıllarını vermiş bir isim. YouTube kanalında ürettiği içerikler ise izlemeye değer.

Peki Barış Özcan’ı dinlediniz, içerik pazarlamanın geleceği nedir diye soruyorsanız eğer, sizi hemen aşağıdaki videoya alalım.

 

İçerik Pazarlamanın dünyadaki yeri

 • İçerik Pazarlaması Yapan İşletmeler
 • İçerik Pazarlaması Yapmayan İşletmeler

İçerik Pazarlaması yapan ve yapmayan işletmelerin durumu

 • İçerik Pazarlaması yapan işletmeler
 • İçerik Pazarlaması yapmayan işletmeler

Hemen bizimle iletişime geçerek, içerik pazarlamanın gücünü hisset!

 

2 thoughts on “İçerik Pazarlama Nedir? İçerik Pazarlama Ne İşe Yarar?

 • Büşra

  Ne diyeceğimi bilemedim muazzam bir içerik olmuş Leyla teşekkür ederim

  Cevapla
  • Leyla ECELİ

   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim, toplumumuzu ve kuruluşlarımızı bilgilendirmek en büyük amacımızdır. 🙂

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir