Kısabiara İçerik Ajansı > İş Dünyası > Şirket çalışanları eğlenmeli, eğlenmelerine izin verilmeli

Şirket içi eğlenceler güzeldir ve biz çalışanların büyük keyif aldığı aktivitelerdir. Şirket yöneticilerinin neden bu konuda ön yargılı davrandıklarını anlamıyorum doğrusu, siz yöneticiler evet size söylüyorum siz hiç eğlenmediğiniz bir iş yerinde çalışmak ister miydiniz?

Bazen kendi kendime sorguluyorum ve sonuç bulmaya çalışıyorum neden insanlar çalışırken eğlenmek bu kadar önemli? İşte tam olarak bu soruya yanıt vermeye çalıştım, çalıştım ki çalışırken eğlenmenin önemini kavrayın hem eğlenin hem eğlenmelerine izin verin.

  1. “Eğlenirken çalışmak” şeklinde bir olgu vardır ve bu olgu bir tepkime oluşturabilecek bir eylemdir. Şaka bir yana insan sırf parası iyi diye bir işe en fazla ne kadar katlanabilir ki? Ben 10.000₺ kazansam ama hiç eğlenmesem ve gün boyu asık surat işlerime baksam günün birinde o işi terkederim. Benim ve tüm insanlığın eğlenmeye ihtiyacı var, o yüzden değerli çalışanlarınızın eğlenmesine izin verin.
  2. Eğer çalışanlarınız iş yerini seviyorsa eğlenerek çalışırlar, işlerini daha özveriyle yaparlar ve iş yerlerini benimserler. Bu işveren ve çalışan tarafı içinde muazzam bir kazançtır. İşveren özverili çalışanlarının gösterdiği performanstan dolayı memnun kalırlar. Çalışanlar ise benimsediği iş yerlerine daha çok sahip çıkarak daha güzel işler çıkartmaya çalışırlar.
  3. Şirket yöneticileri çalışanlarını bu konuda çok güzel değerlendirebilir, nasıl mı? Yeni işe başlamış bir çalışanınızı uzaktan izleyin. Ona verilen işleri eğer eğlenerek ve keyif alarak eksiksiz bir şekilde tamamlıyorsa bilin ki bu çalışanınız tam performans gösteriyor ve çok eğleniyor. Buda bir artı puan olarak hazineye dönüyor.
  4. Çalışanlarınızdan herhangi biri eğer yaptığı işlerden keyif almıyorsa, ekip çalışmalarında olumsuz davranışlar sergiliyorsa onun neşesini yerine getirecek aktiviteler bulmalısınız. İnsan psikolojisi çok önemlidir ve benim görüşüme göre bir çalışanın motivasyonu ve psikolojisi tam anlamıyla aksiyon dolu olması gerekir. Aksi takdirde performans bekleyemeyiz.

Mutluluğun formülünü baştan yazacak değilim ama formül çok basit, bir yönetici, bir çalışan birde eğlenmek… İnsanların eğlenmesine olanak sağlayın hatta beraber eğlenin. Mesela bu hafta sonu bir mangal partisi düzenleyin. Bu soğukta mangal mı olur demeyin, ben denedim gayet güzel oluyor.

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın. 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir